• Magyar
  • Román

Nagyszebeni Nemzetközi Színházfesztivál - FITS_01

2012-05-02 15:52
2012. május 25. - június 3.

A nagyszebeni nemzetközi színházfesztivál idén május 25-én kezdődik és műsorában több magyar nyelvű előadást is tartalmaz. Ezeket az alább megtalálható műsorban kiemeltük. Műsorváltozások esetében információkat a hivatalos honlapon lehet megtalálni: www.sibfest.eu.

A 2012-es FITS címe: Krízis. A kultúra teszi a különbséget.

 ediţia a XIX-a, 25 mai – 3 iunie 2012

 Pentru varianta actualizată a programului accesaţi www.sibfest.ro

EVENIMENTE CARE SE DESFĂŞOARĂ ÎN PERIOADA FESTIVALULUI

TR Warszawa_No matter how hard we tried_@Kuba Da…browski_b 

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Catolică)

Ora 10:00                   Conferinţe de presă FITS –moderator Octavian Saiu 26 mai – 3 iunie

Ora 10:00 – 18:00    Expoziţie de fotografie: FITS – fotograf: Mihaela Marin (ROU) 28 mai – 3 iunie

Ora 11:30                   Conferinţe speciale 25 mai – 3 iunie

Ora 13:00                   Lansări de carte 25 mai – 3 iunie

TEATRUL GONG – Foaier 25 mai – 3 iunie

Ora 10:00 – 17:00    Expoziţie de fotografie: WE DO IT IN THE ROAD (Photos of street artists and musicians) – Wolfgang Sreter (DEU)

MUZEUL BRUKENTHAL – Galeria de Artă Contemporană 25 – 27 mai şi 30 mai – 3 iunie

Ora: 10:00 0 18:00   Expoziţie: ALTERNATIVE NOW RESUME/ON TOUR – Wro Art Center (POL)

CENTRUL DE INFORMARE TURISTICĂ – PRIMĂRIA SIBIU (Curtea interioară)26 mai – 3 iunie

Ora 10:00 –19:00     Expoziţie de fotografie: FITS – fotografi: Scott Eastman şi Dragoş Spiţeru

LIBRĂRIA HUMANITAS 26 mai – 2 iunie

Ora 14:00                   Spectacole lectură (1h30')

ATRIUM CAFÉ         28 mai – 2 iunie

Ora 14:00 – 15:00    Workshop: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan University (GBR) / ULBS / FITS, moderator Noel Witts

HOTEL IBIS – Sala de conferinţe  29 mai – 2 iunie

                     YOUNG CRITICS’ SEMINAR – seminar în parteneriat cu IATC (International Association of Theatre Critics)

CENTRUL DE INFORMARE TURISTICĂ – PRIMĂRIA SIBIU 31 mai – 2 iunie

Ora 9:00 – 17:00       Bursa de spectacole – Ediţia a XV-a

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” 25 mai – 3 iunie  

Ora 23:00 – 03:00    Clubul Festivalului

 Ballet Actuel _DeSrives_@Emmanuel Deckert (3)_b

_____________________________________________________________________ VINERI,  25 mai

FACULTATEA DE LITERE ŞI ARTE – Sala 1

09:00 - 12:00 ZIBALDONE-ALL’ IMPROVVISO - studiu Commedia dell’Arte - atelier sustinut de Niky Wolcz - Columbia University New York (USA)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Catolică)

Ora 11:30    Conferinţă specială: Faith in Doubt: Plurality, Diversity and the Need for International Theatre Festivals – John Freeman (GBR)

Ora 13:00    Lansare de carte: Cele mai importante spectacole din lume: Teatrul lumii de la Peter Brook la Jocurile Olimpice din Sydney, editată de John Freeman, Editura Libri

TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU – Preţ bilet: lei

Ora 14:00    Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN / THE CIORAN TEMPTATION (2h) – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 14:00    AUDIO BALLERINAS / BALERINELE AUDIO (30') – Audio Grupe (USA/FRA /DEU)

Ora 16:00    THE FAIRIES GROUP / ZÂNELE (60') – International Show Parade Srl (FRA/ITA)

Ora 17:00    COMIC BAND FROM VENICE CARNIVAL / PE RITMURI COMICE (60') – International Show Parade Srl (ITA)

Ora 18:00    AUDIO BALLERINAS / BALERINELE AUDIO (30') – Audio Grupe (USA/FRA /DEU)

 

PIAŢA MICĂ

Ora 15:00    Spectacol de teatru şi jonglerii: THE LIFE IS… (Short Stories) / VIAŢA ESTE... (Scurte povestiri)(30') – Matthias Romir (DEU)

Ora 18:00  SEA PARADE /PARADĂ MARINĂ - Compagnia degli Sbuffi (50) (ITA)

Ora 19:00    Concert itinerant: PUNK & PERFEZIONE (60') – Carloforte Cotillon (ITA)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Sala Studio (intrarea A) – Preţ bilet: lei

Ora 16:00    Secţiunea film: AKROPOLIS (1h22') – introducere de Peter Brook – Teatr Laboratorium (POL)

TEATRUL GONG – Sala etaj Preţ bilet: lei

Ora 17:00    Spectacol de teatru clovnesc: MASTER KONNICHIWA / MAESTRUL CLOVNILOR (1h35') –regia: Uschi Litschauer – Theater Asou Graz & Circus Michelantonio Graz (AUT)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” Preţ bilet: lei

Ora 19:00    Spectacol de teatru: NO MATTER HOW HARD WE TRIED / ÎNTRE NOI TOTUL E BINE (1h40') – regia: Grzegorz Jarzyna – TR Warszawa (POL) 

SALA THALIA Preţ bilet:  lei

Ora 19:00    Spectacol de flamenco: LATIDOS / INIMA CE SPARGE PIEPTUL (1h30’) – Compania de Danza Flamenco Espagnola Jose Soriano (ESP)

TEATRUL GONG – Sala parter

Ora 20:00    Spectacol de teatru şi jonglerii: THE LIFE IS… (Short Stories) / VIAŢA ESTE... (Scurte povestiri)(30') – Matthias Romir (DEU)

PIAŢA MICĂ – Scenă

Ora 20:00    Spectacol de stradă: IPANEMA BRASILIAN SHOW / MAGIA CARNAVALULUI BRAZILIAN (60') – International Show Parade Srl (ITA)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Preţ bilet: lei

Ora 21:00    Spectacol de teatru: O FURTUNĂ / A TEMPEST (110’, cu pauză) – regia: Silviu Purcărete –  Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova (ROU)

PIAŢA MARE – Scenă

Ora 21:00    Concert: Ştefan Bănică (1h10') (ROU)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: lei

Ora 21:30    Spectacol de teatru-dans: SHIP OF FOOLS / CORABIA NEBUNILOR (60') – de Niv Sheinfeld şi Oren Laor (ISR)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet:  lei

Ora 22:00       Spectacol de teatru: OPERA ŢĂRĂNEASCĂ (Parasztopera) (1h20') – regia: Porogi Dorka – Universitatea de Arte Tg. Mureş, Secţia Maghiară (ROU)

COLEGIUL NAŢIONAL „Octavian Goga” – Sala de sport Preţ bilet: lei

Ora 22:00    Spectacol de teatru: WOYZECK (1h10') – regia: Do Wan Im – Sadari Movement Laboratory (KOR)

 

VINTAGE PUB

Ora 22:00    Spectacol de teatru: TRUST ME IF U CAN (60') – adaptarea şi regia: Iris Spiridon – Teatrul LUNI de la Green Hours (ROU) 

PIAŢA MARE

Ora 22:15    Video mapping: iFrank (15')

Ora 22:30    THE STOCKHOLM SYNDROME 1.2 / SINDROMUL STOCKHOLM 1.2 (1h10') – Burnt out Punks (SUE)

OLDIES PUB

Ora 23:00    Spectacol de teatru: EMIGREISAN DRIM / TOT CE SE DĂ (1h20') – regia: Bogdan Husanu – Teatrul de Artă Bucureşti (ROU)

 

SALA „VIRGIL FOLONDA” -  Facultatea de Litere şi Arte (ULBS)

Ora 23:00 Spectacol de teatru: A Gift for Sibiu/ Un dar pentru Sibiu, regia Teresa Brayshaw & Kate Craddock - Leeds Metropolitan University & The Souvenirs (45') (GBR)

CAZARMA 90

Ora 23:45    Spectacol de artificii

 Circa _Circa_@Justin Nicholas (2)_b

__________________________________________________________________ SÂMBĂTĂ,  26 mai

FACULTATEA DE LITERE ŞI ARTE – Sala 1

09:00 - 12:00 ZIBALDONE-ALL’ IMPROVVISO - studiu Commedia dell’Arte - atelier sustinut de Niky Wolcz - Columbia University New York (USA)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Catolică)

Ora 10:00    Conferinţă de presăFITS–moderator Octavian Saiu

Ora 11:30    Conferinţă specială: Caragiale şi criza ca lux – Dan C. Mihăilescu (ROU)

Ora 13:00    Lansare de carte: I. L. Caragiale şi caligrafia plăcerii, de Dan C. Mihăilescu, Editura Humanitas, Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu 2012

PRIMĂRIE – Centrul de informare turistică / Curtea interioară

Ora 13:00    Vernisaj expoziţie de fotografie FITS – fotografi: Scott Eastman şi Dragoş Spiţeru

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 14:00    Spectacol lectură: MEDEEA: PROIECT / MEDEA de Grzegorz Jarzyna (POL), traducerea: Luiza Săvescu

TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU – Preţ bilet:  lei

Ora 14:00    Spectacol de teatru: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU / A STREETCAR NAMED POPESCU (1h20') – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 14:00    AUDIO BALLERINAS / BALERINELE AUDIO (30') – Audio Grupe (USA/FRA /DEU)                

Ora 15:00    Spectacol de teatru şi jonglerii: THE LIFE IS… (Short Stories) / VIAŢA ESTE... (Scurte povestiri)(30') – Matthias Romir (DEU)

Ora 16:00    COMIC BAND FROM VENICE CARNIVAL / PE RITMURI COMICE (60') – International Show Parade Srl (ITA)

Ora 17:00    Spectacol de teatru şi jonglerii: THE LIFE IS… (Short Stories) / VIAŢA ESTE... (Scurte povestiri)(30') – Matthias Romir (DEU)

Ora 18:00    Concert itinerant:Fanfara de la Cosmeşti (60') (ROU)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: lei

Ora 15:00    Spectacol de teatru: SCRISORI DE DRAGOSTE CĂTRE O PRINŢESĂ CHINEZĂ / LOVE LETTERS TO A CHINESE PRINCESS (1h20')– regia: Cristian Juncu – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

Ora 21:30    Spectacol de teatru: FATA DIN CURCUBEU / THE RAINBOW GIRL (1 h 20´)  de Lia Bugnar – Teatrul Naţional Bucureşti (ROU)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Sala Studio (intrarea A) – Preţ bilet: lei

Ora 16:00    Secţiunea film: AKROPOLIS (1h22') – introducere de Peter Brook – Teatr Laboratorium (POL)

TEATRUL GONG – Sala etaj Preţ bilet: lei

Ora 17:00    Spectacol de teatru: KANZAN: FROM THE LOTUS / FLOAREA DE LOTUS (50’) – Tomoe Shizune & Hakutobo (JPN)

PIAŢA MICĂ

Ora 18:00    AUDIO BALLERINAS / BALERINELE AUDIO (30') – Audio Grupe (USA/FRA /DEU)

Ora 19:30    SEA PARADE / PARADĂ MARINĂ (50’) – Compagnia degli Sbuffi (ITA)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” Preţ bilet: lei

Ora 19:00    Spectacol de teatru muzical: WOYZECK (1h30') – regia: Th. Ascher –  Katona József Theatre (HUN)

SALA THALIA Preţ bilet:  lei

Ora 19:00    Concert: FAUST FANTASIA (1h10') – regia: Peter Stein (ITA)

CETATEA CISNĂDIOARA Preţ bilet:  lei

Ora 20:00    Spectacol de teatru: GOSPELS OF CHILDHOOD. THE TRIPTYCH / RUGILE COPILĂRIEI (2h30', cu pauză) – regia: Jaroslaw Fret – Teatr ZAR (POL)

BISERICA URSULINELOR

Ora 20:00    Concert: HIGHWAY TO HEAVEN / AUTOSTRADA SPRE RAI (1h30') – Gospel Choir (FRA)

PIAŢA MICĂ – Scenă

Ora 20:30    Concert: PUNK & PERFEZIONE (60') – Carloforte Cotillon (ITA)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Preţ bilet: lei

Ora 21:00    Spectacol de teatru: O SCRISOARE PIERDUTĂ / A LOST LETTER (2h45') – Alexandru Dabija – Teatrul de Comedie Bucureşti (ROU)

PIAŢA MARE – Scenă

Ora 21:30       Concert: Voltaj (1h15') (ROU)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) Preţ bilet:  lei

Ora 22:00    Spectacol de teatru: IADUL ESTE AMINTIREA FĂRĂ PUTEREA DE A MAI SCHIMBA CEVA / THE HELL IS A MEMORY THAT CAN’T BE CHANGED (1h40') – regia: Dana Lemnaru – Universitatea de Arte Tg. Mureş, Secţia Română (ROU)

PIAŢA MARE

Ora 22:30    THE STOCKHOLM SYNDROME 1.2 / SINDROMUL STOCKHOLM 1.2 (1h10') – Burnt out Punks (SUE)

 

__________________________________________________________________ DUMINICĂ, 27 mai

FACULTATEA DE LITERE ŞI ARTE – Sala 1

09:00 - 12:00 ZIBALDONE-ALL’ IMPROVVISO - studiu Commedia dell’Arte - atelier sustinut de Niky Wolcz - Columbia University New York (USA)

__________________________________________________________________________________

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)

10:00 - 12:00  INTO THE SOUND -STUDIU PENTRU VOCE ŞI CORP - atelier sustinut de Jaroslaw Fret si membrii din Teatr Zar –Institutul Jerzy Grotowski (POL)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Catolică)

Ora 10:00    Conferinţă de presă FITS–moderator Octavian Saiu

Ora 11:30    Conferinţă specială: Peter Stein: de la colectiv la singurătate – Peter Stein (DEU) şi George Banu ()

Ora 13:00    Lansare de carte: Ionescu/Ionesco: Un veac de ambiguitate, de Octavian Saiu, Editura Paideia

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 14:00    Spectacol lectură: UN LOC NUMIT EDEN. MARGINALIA LA TRISTAN / HEAVEN (ZU TRISTAN) de Fritz Kater (DEU), traducerea: Alexandru Şahighian

TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU – Preţ bilet: lei

Ora 14:00    Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN / THE CIORAN TEMPTATION (2h) – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Sala Studio (intrarea A) – Preţ bilet: lei

Ora 16:00    Secţiunea film: PRIN GÂNDURI ŞI IMAGINI – LIVIU CIULEI, scenograf, un documentar artistic de Liviu Ciulei/  BY THOUGHTS AND BY IMAGES” LIVIU CIULEI – STAGE DESIGNER,

ARTISTIC DOCUMENTARY, A FILM BY LIVIU CIULEI (55') – o producţie a Departamentului Teatru-Film al Televiziunii Române (ROU)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 17:00    ON THE ROAD / MUZICA STRĂZII (60') – Mabo Band (ITA)

Ora 18:00    Concert itinerant:Fanfara de la Cosmeşti (1h) (ROU)

BISERICA CATOLICĂ

Ora 16:00    Concert: HIGHWAY TO HEAVEN / AUTOSTRADA SPRE RAI (1h30') – Gospel Choir (FRA)

TEATRUL GONG – Sala parter

Ora 17:00    Spectacol de teatru: WERTHER (1h30') – regia: Bastian Kraft – Schauspielhaus Graz (AUT)

Ora 21:00    Spectacol de teatru: WERTHER (1h30') – regia: Bastian Kraft – Schauspielhaus Graz (AUT)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: lei

Ora 18:00    Spectacol de teatru: HOŢUL DE OASE / SPARROW ON THE ROOF (1h40') – regia: Radu Afrim – Teatru 74 (ROU)

Ora 21:30    Spectacol de teatru: HOŢUL DE OASE / SPARROW ON THE ROOF (1h40') – regia: Radu Afrim – Teatru 74 (ROU)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” Preţ bilet: lei

Ora 19:30    Spectacol de teatru: PRINŢUL FRIEDRICH VON HOMBURG / PRINCE FRIEDRICH VON HOMBURG (1h45')–regia: Armin Petras – Maxim Gorki Theater Berlin(DEU)

CETATEA CISNĂDIOARA Preţ bilet:  lei

Ora 20:00    GOSPELS OF CHILDHOOD. THE TRIPTYCH / RUGILE COPILĂRIEI (2h30', cu pauză) – regia: Jaroslaw Fret – Teatr ZAR (POL)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Preţ bilet: lei

Ora 21:00    Spectacol de teatru coregrafic: CARMINA BURANA (1 h 17´) – regia şi coregrafia: Gigi Căciuleanu – Teatrul Naţional Tg. Mureş (ROU)

PIAŢA MICĂ – Scenă

Ora 21:00    Spectacol de stradă: IPANEMA BRASILIAN SHOW / MAGIA CARNAVALULUI BRAZILIAN (60') – International Show Parade Srl (ITA)

AVRIG – PALATUL BRUKENTHAL

Ora 21:00    Spectacol de stradă: SEA PARADE / PARADĂ MARINĂ () – Compagnia degli Sbuffi (ITA)

SALA THALIA Preţ bilet:  lei

Ora 21:30    Concert electro-tango: OTROS AIRES (1h15')(ARG)

HALA LIBRA – BALANŢA Preţ bilet:  lei

Ora 22:00    Spectacol de teatru: FAUST (2h20’) – regia: Silviu Purcărete – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet:  lei

Ora 22:00    Spectacol de teatru: BUZUNARUL CU PÂINE (60´)  – regia: Patkó Éva – Universitatea de Arte Tg. Mureş, Atelierul de Creaţie – Secţia Maghiară (ROU)

Plakat_Kenyerrel_b

COLEGIUL NAŢIONAL „Octavian Goga” – Sala de sport

Ora 22:00    Spectacol de teatru: THE DEER HOUSE / CASA CERBILOR () – Needcompany (BEL)

PIAŢA MARE

Ora 22:00    LA NOTTE DEGLI ELEMENTI / NOAPTE DE FOC (50') – un spectacol de Pietro Chiarenza & Alessandro Serena – Circo e Dintorni (ITA)

OLDIES PUB

Ora 23:00    Spectacol de teatru: NOI 4 / THE 4 OF US (1h30') – regia: Dorina Chiriac – Compania Teatrul nu e o clădire (ROU)

ATRIUM CAFÉ
Ora 23.00    Spectacol de teatru: REALITATE VIRTUALĂ / VIRTUAL REALITY (1h15') – regia: Theo Herghelegiu – Teatrul Dinadins (ROU)

 

SALA „VIRGIL FOLONDA” -  Facultatea de Litere şi Arte (ULBS)

Ora 23:00Spectacol de teatru: Platonov, de A.P. Cehov, regia Anca Bradu - ULBS (ROU)

 

________________________________________________________________________ LUNI, 28 mai

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)

10:00 - 12:00  INTO THE SOUND -STUDIU PENTRU VOCE ŞI CORP - atelier sustinut de Jaroslaw Fret si membrii din Teatr Zar –Institutul Jerzy Grotowski (POL)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Catolică)

Ora 10:00    Conferinţă de presă FITS–moderator Octavian Saiu

Ora 11:30    Conferinţă specială: Marina Davidova (RUS)

Ora 13:00    Vernisaj expoziţie de fotografie: FITS – fotograf: Mihaela Marin (ROU)

Ora 13:00    Lansări de carte:

                     1. Antologia pieselor prezentate în secţiunea „spectacole-lectură“, editată de Alina Mazilu, Editura Humanitas, Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu

2. Antologie de texte FITS 2012, editată de Ion M. Tomuş, Rodica Grigore, Anca Tomuş, Editura Universităţii „Lucian Blaga“din Sibiu

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 14:00    Spectacol lectură: CAMERA ISABELLEI / ISABELLA’S ROOM de Jan Lauwers (BEL), traducerea: Anda Dragomir

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 15:00    MO NUMENT (45') – Teatr MESTO D... (KGZ)

Ora 17:00    JOIN THE PARADE / HAIDEŢI LA PARADĂ (30’)– Compagnie with balls (NLD)

Ora 18:00    TO STOP AND TO THINK / RĂZBOI ŞI PACE (45') – Teatr MESTO D... (KGZ)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Sala Studio (intrarea A) – Preţ bilet: lei

Ora 16:00    Secţiunea film: GOLDFISH GAME () – regia: Jan Lauwers (BEL)

TEATRUL GONG – Sala etaj

Ora 17:00    Spectacol de teatru: CAII LA FEREASTRĂ / HORSES AT THE WINDOW (60') – Compagnia Teatro dell'Argine (ITA)

PIAŢA MICĂ

Ora 19:00    ON THE ROAD / MUZICA STRĂZII (60') – Mabo Band (ITA)

SINAGOGĂ Preţ bilet:  lei

Ora 18:00    Concert: HANG SOLO / MUZICA ÎNGERILOR (45') – Francesco Agnello (FRA)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” Preţ bilet: lei

Ora 19:00    Spectacol de teatru: PHAEDRA'S LOVE / IUBIREA FEDREI (1h30') – regia: Iva Milosevic – Yugoslav Drama Theatre (SRB)

SALA THALIA Preţ bilet:  lei

Ora 19:00    Concert: LAUTREC LA BORDEL / LAUTREC IN WHOREHOUSE (1h20’) – regia: Horaţiu Mălăele – Teatrul Tineretului Metropolis (ROU)

MUZEUL DE ISTORIE BRUKENTHAL  "CASA ALTEMBERGER"

Ora 19:39 Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE SHAKESPEARE / DREAM OF A SHAKESPEARE NIGHT () – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

TEATRUL GONG – Sala parter

Ora 20:00    Spectacol de teatru: DOJO-JI (Solo and Nonverbal Japanese “Romeo & Juliet”) / ROMEO ŞI JULIETA (45’) – Makoto Inoue (JAP)

CETATEA CISNĂDIOARA Preţ bilet:  lei

Ora 20:00    Spectacol de teatru: GOSPELS OF CHILDHOOD. THE TRIPTYCH / RUGILE COPILĂRIEI (2h30', cu pauză) – regia: Jaroslaw Fret – Teatr ZAR (POL)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Preţ bilet: lei

Ora 21:00    Spectacol de teatru: INSULA / THE ISLAND (60’) – spectacol-muzical de Ada Milea – Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca (ROU)

PIAŢA MICĂ – Scenă

Ora 21:00    RADIO ARMENIAC (1h20') – Jashgawronsky Brothers (ITA)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: lei

Ora 21:30    Spectacol de teatru: MIXED FEELINGS / SENTIMENTE AMESTECATE (1h10’)– regia: Brian Michaels (ISR/DEU/GBR)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) Preţ bilet:  lei

Ora 22:00    Spectacol de teatru: CORSETE ŞI BANDAJE TANGOU (90’) – după M. Bulgakov – Facultatea de Teatru şi Televiziune Cluj Napoca

COLEGIUL NAŢIONAL „Octavian Goga” – Sala de sport

Ora 22:00    Spectacol de teatru: THE DEER HOUSE / CASA CERBILOR () – Needcompany (BEL)

VINTAGE PUB

Ora 22:00    One-woman show Katia Pascariu: COPII RĂI / BAD CHILDREN (60')– regia: Alexandru Mihăescu (ROU)

Ora 24:00    Spectacol de teatru: DECLAR PE PROPRIA RĂSPUNDERE / I DECLARE AT MY OWN RISK (60') – regia: David Schwartz (ROU)

 

OLDIES PUB

Ora 23:00    Spectacol de teatru: NOI 4 / THE 4 OF US (1h30') – regia: Dorina Chiriac – compania Teatrul nu e o clădire (ROU)

ATRIUM CAFÉ
Ora 23.00    Spectacol de teatru: REALITATE VIRTUALĂ / VIRTUAL REALITY (1h15') – regia: Theo Herghelegiu – Teatrul Dinadins (ROU)

 

SALA „VIRGIL FOLONDA” -  Facultatea de Litere şi Arte (ULBS)

Ora 23:00Spectacol de teatru: Platonov, de A.P. Cehov, regia Anca Bradu - ULBS (ROU)

 

______________________________________________________________________ MARŢI, 29 mai 

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)

10:00 - 12:00  INTO THE SOUND -STUDIU PENTRU VOCE ŞI CORP - atelier sustinut de Jaroslaw Fret si membrii din Teatr Zar –Institutul Jerzy Grotowski (POL)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Catolică)

Ora 10:00    Conferinţă de presă FITS–moderator Octavian Saiu

Ora 11:30    Conferinţă specială: Jan Lauwers (BEL)

Ora 13:00    Lansări de carte: Ora de poezie cu Matei Vişniec – conferinţă, lectură, amintiri de la Cenaclul de luni- 1. La masă cu Marx, Editura Cartea Românească                                               

                                                2. Securi decapitate / Haches décapitées, Editura Tracus Arte                                               3. Procesul comunismului prin teatru, Editura Humanitas, Colecţia Festivalul              Internaţional de Teatru de la Sibiu

PARCUL ASTRA   

Ora 12:00    MO NUMENT (45') – Teatr MESTO D... (KGZ)

Ora 15:00    TO STOP AND TO THINK / RĂZBOI ŞI PACE (45') – Teatr MESTO D... (KGZ)

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 14:00    Spectacol lectură: LA COMUN / DIE KOMMUNE de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov (DNK), traducerea: Toma Munteanu

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)       

Ora 15:00    LES CUPIDONS / CUPIDONII ()– Les Goulus (FRA)

Ora 16:00    JOIN THE PARADE / HAIDEŢI LA PARADĂ (30’)– Compagnie with balls (NLD)

Ora 17:00    ON THE ROAD / MUZICA STRĂZII (60') – Mabo Band (ITA)

Ora 18:00    MUSIC WITHOUT BORDERS / MUZICĂ FĂRĂ FRONTIERE (60') – March Mellows Street Band (DEU)

 

PIAŢA MICĂ

Ora 16:00    THE SOUND OF SEWING / FANTEZII BRODATE (1h30') – Het Mobile Naaiatelier (NLD)

Ora 19:00    LES HORSEMEN / CĂLĂREŢII (40') – Les Goulus (FRA)

TEATRUL GONG – Sala etaj

Ora 17:00    Spectacol de teatru: JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE / GAMES IN THE BACKYARD (60') – scenariul/adaptarea şi regia: Bobi Pricop – Teatrul ACT şi UNATC (ROU)

SINAGOGĂ Preţ bilet:  lei

Ora 18:00    Concert: HANG SOLO / MUZICA ÎNGERILOR (45') – Francesco Agnello (FRA)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” Preţ bilet: lei

Ora 19:00    Spectacol de teatru: KING LEAR / REGELE LEAR (1h45') – regia: Wu Hsing-kuo – Contemporary Legend Theatre (TWN)  

SALA THALIA Preţ bilet:  lei

Ora 19:00    Concert: SÁGA / HAI SĂ CREDEM ÎN POVEŞTI (1h10') – Dez Mona & Box (BEL)

MUZEUL DE ISTORIE BRUKENTHAL  "CASA ALTEMBERGER"

Ora 19:39 Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE SHAKESPEARE / DREAM OF A SHAKESPEARE NIGHT () – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

TEATRUL GONG – Sala parter Preţ bilet: lei

Ora 20:00    Spectacol de teatru: THE MAIDS / CAMERISTELE (2h, fără pauză) –Renniku Kobo (JPN)

CETATEA CISNĂDIOARA Preţ bilet:  lei

Ora 20:00    Spectacol de teatru: GOSPELS OF CHILDHOOD. THE TRIPTYCH / RUGILE COPILĂRIEI (2h30', cu pauză) – regia: Jaroslaw Fret – Teatr ZAR (POL)

PIAŢA MICĂ – Scenă

Ora 20:30    RADIO ARMENIAC (1h20') – Jashgawronsky Brothers (ITA)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Preţ bilet: lei

Ora 21:00    Spectacol de dans: CIRCA / CIRCA (1h15') (AUS)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: lei

Ora 21:30    Spectacol de teatru: PROCESUL (2h, cu pauză) – scenariul şi regia: Gernot Plass – TAG Theater Wien (AUT)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) Preţ bilet:  lei

Ora 22:00    Spectacol de teatru: BUZUNARE CU PÂINE / POCKETS FULL OF BREAD (1h15') – regia: Dragoş Pop – Arizona State University – Centrul Cultural Colaborativ European (USA)

PIAŢA MARE

Ora 22:00    Spectacol outdoor: SALTO MORTALE V.2 /SALT MORTAL V.2 (50') – regia: Adam Ziajski & Edit Herman – Teatr Strefa Ciszy (POL)

OLDIES PUB

Ora 23:00    Concert: HOMMAGE À GEORGES BRASSENS (1h15’) – J.C. Ferre Trio (FRA)

ATRIUM CAFÉ
Ora 23.00    Spectacol de teatru: THE SPEECH MAKER: SIBIU () – regia: Oliver Bray – Until Thursday Theatre Company (GBR)

 Needcompany@Maarten Vanden Abeele (3)_b


__________________________________________________________________ MIERCURI, 30 mai

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Catolică)

Ora 10:00    Conferinţă de presă FITS–moderator Octavian Saiu

Ora 11:30    Conferinţă specială: George Banu ()

Ora 11:30    Lansare de carte: Cortina sau fisura lumii de George Banu, traducere: Ileana Cantuniari, Editura Humanitas, Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu

___________________________________________________________________________

SALA THALIA

11:00 - 12:00 Face expression techiques/ Tehnici pentru dezvoltarea expresiei faciale - atelier susţinut de Hsing-Kuo WU, directorul artistic al Contemporary Legend Theatre şi solist al operei din Beijing (CHN)

12:30 Prezentarea instrumentelor muzicale traditionale ale Operei din Beijing, atelier sustinut de solisti ai Operei din Beijing, membri ai companiei Contemporary Legend Theatre (1h) (Taiwan)

TEATRUL GONG – Sala parter Preţ bilet: lei

Ora 11:00    Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ / A MIDSUMMER'S NIGHT DREAM (1h10’) –adaptarea şi regia: Bogdan Drăgulescu – Teatrul pentru Copii şi Tineret GONG (ROU)

Ora 17:00    Spectacol de teatru: MOMO sau STRANIA POVESTE A HOŢILOR DE TIMP ŞI A COPILULUI CE LE-A ARĂTAT OAMENILOR TIMPUL FURAT (1h) – regia: Lenuş Teodora Moraru – Atelierul de Teatru al Colegiului "Mihai Eminescu" Botoşani (ROU)

LIBRĂRIA HUMANITAS          

Ora 14:00    Spectacol lectură: DE SADE (A SAD STORY) de Dick McCaw (GBR) şi Silviu Purcărete (ROU), traducerea: Daniel Nicolescu

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU

Ora 15:00    LES CUPIDONS / CUPIDONII ()– Les Goulus (FRA)

Ora 16:00    MO NUMENT (45') – Teatr MESTO D... (KGZ)

Ora 17:00    LES POULES / GĂINILE () – Groupe Demons et Merveilles (FRA)

PIAŢA MICĂ

Ora 16:00    THE SOUND OF SEWING / FANTEZII BRODATE (1h30') – Het Mobile Naaiatelier (NLD)

Ora 18:00    LES HORSEMEN / CĂLĂREŢII (40') – Les Goulus (FRA)

Ora 19:00    TO STOP AND TO THINK / RĂZBOI ŞI PACE (45') – Teatr MESTO D... (KGZ)

Ora 21:00    CASA, DOLCE CASA / CASĂ, DULCE CASĂ (1h15') – un spectacol de Marcello Chiarenza & Alessandro Serena – Circo e Dintorni (ITA)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” Preţ bilet: lei

Ora 19:00    Spectacol de teatru: INSULA / THE ISLAND (1h30') – regia: Vlad Massaci – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

SALA THALIA Preţ bilet:  lei

Ora 19:00    Concert: CORRIENTE ALTERNA / CURENT ALTERNATIV (1h20’) – The Sconek-t (MEX)

TEATRUL GONG – Sala etaj

Ora 20:00    Spectacol de teatru: NOPŢILE LUI HELVER / HELVER'S NIGHT (1h30') – regia: Dino Mustafic – Kamerni Teatar 55 Sarajevo (BIH)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Preţ bilet: lei

Ora 21:00    Musical: GOI DE TOT / THE FULL MONTY (1h40') – regia: Răzvan Mazilu – Teatrul Naţional Timişoara (ROU)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: lei

Ora 21:30    Spectacol de teatru: EL RUMOR DEL INCENDIO / VÂLVĂTĂILE INIMII (1h30’) – La Gartijas Tiradas al Sol (MEX)

CETATEA CISNĂDIOARA Preţ bilet:  lei

Ora 21:30    Concert: HANG SOLO / MUZICA INGERILOR (45') – Francesco Agnello (FRA)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) Preţ bilet:  lei

Ora 22:00    Spectacol de teatru: PISICA VERDE / THE GREEN CAT (55') – regia: Rareş Budileanu – spectacol din cadrul Proiectului de Practică Teatrală, Asociaţia Centrul Mutimedia Teatru 74 – Incubator 13 (ROU)

OLDIES PUB

Ora 23:00    Concert: HOMMAGE À GEORGES BRASSENS (1h15’) – J.C. Ferre Trio (FRA)

ATRIUM CAFÉ
Ora 23.00    Spectacol de teatru: TRIP TICK (45') – regia: Anton Krasauskas – The Skeleton Project (GBR)


FOLYTATÁS / CONTINUARE

 
 
 
Oldal teteje