• Magyar
  • Román

Nagyszebeni Nemzetközi Színházfesztivál - FITS_02

2012-05-02 16:08
2012. május 25 - június 3.

A nagyszebeni nemzetközi színházfesztivál idén május 25-én kezdődik és műsorában több magyar nyelvű előadást is tartalmaz. Ezeket az alább megtalálható műsorban kiemeltük. Műsorváltozások esetében információkat a hivatalos honlapon lehet megtalálni: www.sibfest.eu.

A 2012-es FITS címe: Krízis. A kultúra teszi a különbséget.

__________________________________________________________________ JOI, 31 mai

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Catolică)

Ora 10:00    Conferinţă de presă FITS–moderator Octavian Saiu

Ora 11:30    Conferinţă specială: Ioan Hollender (ROU)

Ora 13:00    Lansare de carte: Ich bin noch nicht fertig. Erinnerungen de Ioan Holender, Editura Zsolnay şi versiunea în limba română Spuse, Trăite, Dorite. Amintiri, traducere: Ioana Rostoş, Editura Universităţii Alexandru-Ioan Cuza din Iaşi

CENTRUL DE INFORMARE TURISTICA – PRIMĂRIA SIBIU

Ora               Ceremonia de deschidere a Bursei de spectacole – Ediţia a XV-a

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 14:00    Spectacol lectură: VISE / RËVES de Wajdi Mouawad (CAN), traducerea: Daniela Magiaru

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU

Ora 15:00    LES HORSEMEN / CĂLĂREŢII (40') – Les Goulus (FRA)

Ora 16:00    LES POULES / GĂINILE () – Groupe Demons et Merveilles (FRA)

Ora 17:00    DOLLY BOMBA IN BRAINSTORMING / DOLLY BOMBA (50') – Improvvivo (ITA)

TEATRUL GONG – Sala etaj

Ora 17:00    Spectacol de teatru: XXL / FAT PIG (2h) – regia: Cristian Juncu – Teatrul ACT (ROU)

PARCUL ASTRA   

Ora 18:00    LES CUPIDONS / CUPIDONII ()– Les Goulus (FRA)

PIAŢA MICĂ

Ora 19:00    MUSIC WITHOUT BORDERS / MUZICĂ FĂRĂ FRONTIERE (60') – March Mellows Street Band (DEU)

Ora 20:00    Spectacol de acrobaţie: ANOTHER BOY BAND / O ALTFEL DE TRUPĂ DE BĂIEŢI (45') – Cirq' ulation Locale (BEL)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” Preţ bilet: lei

Ora 19:00    Spectacol de teatru: CĂLĂTORIILE LUI GULLIVER / GULLIVER'S TRAVELS (1h30’) –regia: Silviu Purcărete – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

SALA THALIA Preţ bilet:  lei

Ora 19:00    Spectacol de muzică şi dans tradiţional: SONANDO A TRADICION / PARFUMUL TRECUTULUI (1h5') – Son del Monton (MEX)

MUZEUL DE ISTORIE BRUKENTHAL  "CASA ALTEMBERGER"

Ora 19:39 Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE SHAKESPEARE / DREAM OF A SHAKESPEARE NIGHT () – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Ora 21:30    Spectacol de teatru: EGG(S)HELL (1h10') – regia: Zoltán Balázs – Maladype (HUN) 

CETATEA CISNĂDIOARA Preţ bilet:  lei

Ora 21:30    Concert: GUITARRA CONTEMPORANEA / ANOTIMPUL CHITARELOR (1h10') – Cuarteto de Guitarras de la Ciudad de México (MEX)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) Preţ bilet:  lei

Ora 21:30    Spectacol de teatru: INTIM / INTIMATE (42') – Cristina Bojan – spectacol din cadrul Proiectului de Practică Teatrală, Asociaţia Centrul Multimedia Teatru 74 – Teatrul AşA (Aici şi Acum)(ROU)

Ora 23:00    Spectacol de teatru: SEMMISÉGEK KICSINY BOLTJA / MAGAZINUL CU FLEACURI / THE JUNK SHOP (50') – scenariul/adaptarea şi regia: Botos Bálint – spectacol din cadrul Proiectului de Practică Teatrală, Asociaţia Centrul Multimedia Teatru 74 – Invisible Woodwork (ROU)

COLEGIUL NAŢIONAL „Octavian Goga” – Sala de sport

Ora 22:00    Spectacol de teatru: SEULS / SINGURI (2h) – regia: Wajdi Mouawad (CAN)

ATRIUM CAFÉ
Ora 23.00    Spectacol de teatru: OMUL CU FLORI DE MAC CRESCÂNDE DIN MÂNĂ DE TRECĂTORI / THE MAN WITH POPPIES GROWING FROM THE HAND OF PASSERSBY (1h20') – regia: Ciprian Isidor – Trilic (ROU)

_______________________________________________________________ VINERI, 1 iunie

PARCUL SUB ARINI

09:30 - 12:00 THE HUMAN VOICE AS A SOUNDTRACK/ VOCEA CA ŞI COLOANĂ SONORĂ - atelier sustinut de Janet Rodgers (Virginia Commonwealth University), Pamela Arkin(Longwood University) si Stephanie Dean (University of Michingan-Flint) (USA)

_____________________________________________________________________________________

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Catolică)

Ora 10:00    Conferinţă de presă FITS–moderator Octavian Saiu

Ora 11:30    Conferinţă specială:

Ora 13:00    Lansări de carte: Mihai Măniuţiu – serie de autor (5 volume), Editura Bybliotek

                     1. Memoriile hingherului                                

                     2. În Balkanya, eu şi ceilalţi demoni                                                        

                     3. Opiniile unui călător nedemn de încredere

                     4. Exorcisme

                     5. Un zeu aproape muritor

PARCUL SUB ARINI

Ora 11:00    Spectacol interactiv pentru copii: 10 ANI DE POVESTE / 10 YEARS OF STORIES – un spectacol de Marian Râlea, realizat cu studenţii Universităţii "Lucian Blaga" Sibiu – Secţia de Actorie (ROU)

TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU – Preţ bilet:  lei

Ora 14:00    Spectacol de teatru: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU / A STREETCAR NAMED POPESCU (1h20') – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU

Ora 14.00    ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (50') – Circo Improvviso (ITA)

Ora 15:00    DOLLY BOMBA IN BRAINSTORMING / DOLLY BOMBA (50') – Improvvivo (ITA)

Ora 16.00    ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (50') – Circo Improvviso (ITA)

Ora 17:00    RODAFONIO (60') – Factoria Circular (ESP)

Ora 21:00    CARILLON / GRAŢIE ÎN MIŞCARE (30') – Italento (ITA)

TEATRUL GONG – Sala etaj

Ora 17:00    Spectacol de teatru: PLATONOV (2h30', cu pauză) – regia: Zoltán Balázs – Maladype (HUN)

PIAŢA MICĂ

Ora 18:00    HORSES FROM MENORCA / CAII DIN MENORCA (60') – Tutatis Productora (ESP)

Ora 19:00    Spectacol de acrobaţie: JUST ANOTHER BOY BAND / O ALTFEL DE TRUPĂ DE BĂIEŢI (45') – Cirq' ulation Locale (BEL)

SINAGOGĂ Preţ bilet:  lei

Ora 18:00    Concert: GUITARRA CONTEMPORANEA / ANOTIMPUL CHITARELOR (1h10') – Cuarteto de Guitarras de la Ciudad de México (MEX)

SALA THALIA Preţ bilet:  lei

Ora 19:00    Spectacol de teatru: EU, RODIN / ME, RODIN () – regia: Mihai Măniuţiu – Teatrul Naţional „Radu Stanca”(ROU)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: lei

Ora 19:00    Spectacol de dans: SI, VIAGGIARE / INVITAŢIE LA CĂLĂTORIE (1h15') – coregrafia: Marco Berrettini (CHE)

Ora 22:00    Spectacol de dans: SI, VIAGGIARE / INVITAŢIE LA CĂLĂTORIE (1h15') – coregrafia: Marco Berrettini (CHE)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” Preţ bilet: lei

Ora 19:00    Spectacol de teatru: TREI SURORI / THREE SISTERS (2h50', cu pauză) – regia: Lev Erenburg – Nebolshoi Drama Theatre St. Petersburg (RUS)

BISERICA URSULINELOR

Ora 20:00    Concert: VOCI ÎN ACORDURI BAROC (45') – Grupul Vocal Acapella (ROU)

PIAŢA MICĂ – Scenă

Ora 20:30    Spectacol de muzică şi dans tradiţional: SONANDO A TRADICION / PARFUMUL TRECUTULUI (1h5') – Son del Monton (MEX)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Preţ bilet: lei

Ora 21:00    Spectacol de dans: MANA / LUMINA ÎNŢELEPCIUNII (53') – Vertigo Dance Company (ISR)

CETATEA CISNĂDIOARA Preţ bilet:  lei

Ora 21:30    Concert: MUSIC OF ELIZABETHAN COURT AND THEATRE / MUZICA ELISABETANĂ (65') – Ensemble Renaissance (SRB)

PIAŢA MARE – Scenă

Ora 21:30    Concert: Horia Brenciu (1h20') (ROU)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) Preţ bilet:  lei

Ora 22:00    Spectacol de teatru: PESCĂRUŞUL / THE SEAGULL () –coord. proiect: Prof.univ.dr. Valeria Sitaru şi Vlad Logigan – UNATC (ROU)

Ora 24:00    Spectacol de teatru: PESCĂRUŞUL / THE SEAGULL () –coord. proiect: Prof.univ.dr. Valeria Sitaru şi Vlad Logigan – UNATC (ROU)

COLEGIUL NAŢIONAL „Octavian Goga” – Sala de sport

Ora 22:00    Spectacol de teatru: SEULS / SINGURI (2h) – regia: Wajdi Mouawad (CAN)

HALA LIBRA – BALANŢA Preţ bilet:  lei

Ora 22:00    Spectacol de teatru: FAUST (2h20’) – regia: Silviu Purcărete – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

VINTAGE PUB

Ora 23:00    Spectacol de teatru: ACASĂ (60') – regia: Răzvan Ropotan – spectacol independent (ROU)

ATRIUM CAFÉ
Ora 23.00    Spectacol de teatru: POVESTE DIN CETATEA LUCRURILOR CARE NU EXISTĂ (60') – scenariul, adaptarea şi regia: Victor Drăgan – Teatrul Liber Imago (ROU)

 

____________________________________________________________ SÂMBĂTĂ, 2 iunie

PARCUL SUB ARINI

09:30 - 12:00 THE HUMAN VOICE AS A SOUNDTRACK/ VOCEA CA ŞI COLOANĂ SONORĂ - atelier sustinut de Janet Rodgers (Virginia Commonwealth University), Pamela Arkin(Longwood University) si Stephanie Dean (University of Michingan-Flint) (USA)

_____________________________________________________________________________________

CASA DE CULTURĂ A STUDENŢILOR – SALA ALBASTRĂ /  FACULTATEA DE MEDICINĂ,S 4.2

10:00 - 12:00 DeSrives/ ÎN DERIVĂ - atelier sustinut de Compania Ballet Actuel (FRA)

_____________________________________________________________________________________

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Catolică)

Ora 10:00    Conferinţă de presă FITS–moderator Octavian Saiu

Ora 11:30    Conferinţă specială: Wajdi Mouawad: scena, tabloul şi lumea – discuţie cu Wajdi Mouawad (CAN), George Banu () şi Felix Alexa (ROU)

Ora 13:00    Lansare de carte: Texte regăsite, de Aureliu Manea, editată de Viorica Samson Manea, Editura Casa Cărţii de Ştiinţă

PARCUL SUB ARINI

Ora 11:00    Spectacol interactiv pentru copii: 10 ANI DE POVESTE / 10 YEARS OF STORIES – un spectacol de Marian Râlea, realizat cu studenţii Universităţii "Lucian Blaga" Sibiu – Secţia de Actorie (ROU)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU                                                                      

Ora 13:00    SHOW BAROQUE / PARADĂ BAROCĂ (45') – Die Aristokraten (DEU)

Ora 14.00    ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (50') – Circo Improvviso (ITA)

Ora 15:00    LES GASPARD / FAMILIA GASPARD (60') – Divine Quincaillerie (FRA)

Ora 16.00    ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (50') – Circo Improvviso (ITA)

Ora 17:00    HORSES FROM MENORCA / CAII DIN MENORCA (60') – Tutatis Productora (ESP)

Ora 18:00    RODAFONIO (60') – Factoria Circular (ESP)

LIBRĂRIA HUMANITAS          

Ora 14:00    Spectacol lectură: PENELOPA RĂMÂNE ÎNGÂNDURATĂ / PENELOPE FALLS TO THINKING de Aureliu Manea (ROU), traducerea: Alistair Ian Blyth (GBR)

TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU – Preţ bilet: lei

Ora 14:00    Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN / THE CIORAN TEMPTATION (2h) – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

TEATRUL GONG – Sala etaj Preţ bilet: lei

Ora 14:00   spectacol de teatru: Killing Time, cu Julia Varley (17') - Odin Teatret (DNK)

Ora 14:45    Lansare de carte: Arta secretă a actorului: Dicţionar de antropologie teatrală, de Eugenio Barba şi Nicola Savarese, traducere: Vlad Russo, Editura Humanitas, Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu

TEATRUL GONG – Sala parter Preţ bilet: lei

Ora 17:00    Spectacol de teatru şi jonglerii: ONE FOR THE ROAD / MAGIA RÂSULUI (1h5') – Galina & Sonny Hayes (GBR)

Ora 21:00    Spectacol de teatru şi jonglerii: ONE FOR THE ROAD / MAGIA RÂSULUI (1h5') – Galina & Sonny Hayes (GBR)

PIAŢA MICĂ

Ora 17:00    ...CON TATTO / CULORI ÎN MIŞCARE (60') – Da Motus (CHE)

Ora 19:00    LES GASPARD / FAMILIA GASPARD (60') – Divine Quincaillerie (FRA)

Ora 20:00    SHOW BAROQUE / PARADĂ BAROCĂ () – Die Aristokraten (45') (DEU)

Ora 21:00    CARILLON / GRAŢIE ÎN MIŞCARE (30') – Italento (ITA)

CATEDRALA ORTODOXĂ

Ora 17:00    METANIE ŢIE, PĂRINTE! – recital de poezie şi muzică religioasă ortodoxă (45’) - susţinut de Constantin Chiriac şi Corul bărbătesc al Facultăţii de Teologie Andrei Şaguna Sibiu condus de Preot Prof. Sorin Dobre. (ROU)

Ora 17.45 Concert: SPIRITUAL BYZANTINE & SLAVIC CHANT (30’) - Ensemble MELODI / Divna Ljubojevic (SRB)

SINAGOGĂ Preţ bilet:  lei         

Ora 18:00    Concert: BAROQUE REVIVED / BAROC REDIVIVUS (65') – Ensemble Renaissance (SRB)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” Preţ bilet: lei

Ora 19:00    Spectacol de teatru: FRAŢII KARAMAZOV / THE BROTHERS KARAMAZOV (2h40') – regia: Janusz Oprynski – Teatr Provisorium (POL)

SALA THALIAPreţ bilet:  lei

Ora 20:00    Concert: SPIRITUAL BYZANTINE & SLAVIC CHANT (1h) – Ensemble MELODI / Divna Ljubojevic (SRB)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Preţ bilet: lei

Ora 21:00    Spectacol de dans: NULL / MOMENTUL ZERO (58') – Vertigo Dance Company (ISR)  

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: lei

Ora 21:30    Spectacol de teatru: ABSOLUT! (1h30') – regia: Alexandru Dabija – Teatrul ACT (ROU)

CETATEA CISNĂDIOARA Preţ bilet:  lei

Ora 21:30    Concert: VOCI ÎN ACORDURI BAROC (45') – Grupul Vocal Acapella (ROU)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) Preţ bilet:  lei

Ora 22:00    Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ (1h45') – regia: Bogdan Sărătean – Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu (ROU)

HALA LIBRA – BALANŢA Preţ bilet:  lei

Ora 22:00 Secţiunea film: UNDEVA LA PALILULA, regia Silviu Purcărete,(2h30') – o producţie Libra Film (ROU)

PIAŢA MARE

Ora 23:00    INVASION / INVAZIA (50') – Close-Act Theatre (NLD)

ATRIUM CAFÉ
Ora 23.00    Spectacol de teatru: STĂTEAM ÎNTINŞI PE PAT / WE WERE LYING IN BED () – Compania Auăleu (ROU)

 

____________________________________________________________ DUMINICĂ, 3 iunie

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Catolică)

Ora 11:30    Conferinţă specială: Nicolae Manolescu (ROU)

TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU – Preţ bilet:  lei

Ora 14:00    Spectacol de teatru: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU / A STREETCAR NAMED POPESCU (1h20') – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

 

PARCUL ASTRA   

Ora 14:00    SHOW BAROQUE / PARADĂ BAROCĂ (45’) – Die Aristokraten (DEU)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU

Ora 14:10    SHOW BAROQUE / PARADĂ BAROCĂ (45') – Die Aristokraten (DEU)

Ora 15.00    ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (50') – Circo Improvviso (ITA)

Ora 16:00    LES GASPARD / FAMILIA GASPARD (60') – Divine Quincaillerie (FRA)

Ora 18:00    LES GASPARD / FAMILIA GASPARD (60') – Divine Quincaillerie (FRA)

Ora 21:00    CARILLON / GRAŢIE ÎN MIŞCARE (30') – Italento (ITA)

TEATRUL GONG – Sala etaj Preţ bilet:  lei

Ora 17:00    Spectacol de teatru: TELEFONUL / THE TELEPHONE (1h10') – regia: Liana Ceterchi şi Roxana Guttman – Asociaţia IF…/DACĂ… pentru femei (ROU)

CISNĂDIOARA – BISERICA EVANGHELICĂ

Ora 17:00    Concert de orgă: Ursula Philippi împreună cu ansamblul Cantante Domnio () (ROU)

PIAŢA MICĂ

Ora 17:00    ...CON TATTO / CULORI ÎN MIŞCARE (60') – Da Motus (CHE)

Ora 19:00    ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (50') – Circo Improvviso (ITA)

COLEGIUL NAŢIONAL „Octavian Goga” – Sala de sport

Ora 18:00    Spectacol de teatru: EXILS / INSTRAINARI / ŢIPETE MUTE (55') – regia: Fabrice Murgia – Théâtre National de la Communauté Française Bruxelles (BEL)

Ora 22:00    Spectacol de teatru: EXILS / INSTRAINARI / ŢIPETE MUTE (55') – regia: Fabrice Murgia – Théâtre National de la Communauté Française Bruxelles (BEL)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” Preţ bilet:  lei

Ora 19:00    Spectacol de teatru: ULTIMA ZI A TINEREŢII / LAST DAY OF MY YOUTH (2h15') – adaptarea şi regia: Yuri Kordonsky – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

SALA THALIAPreţ bilet: 20 lei

Ora 19:00    Concert: DUEL - op. 2 / DUEL MUZICAL 2 (1h20') – BRAF (FRA/ROU)

TEATRUL GONG – Sala parter Preţ bilet: lei

Ora 20:00    Concert fado: TODAS LAS HORAS SON VIEJAS / PARFUMUL VINULUI VECHI () – Maria Berasarte (ESP)

BISERICA URSULINELOR

Ora 20:00    Concert: BAROQUE REVIVED / BAROC REDIVIVUS (65') – Ensemble Renaissance (SRB)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Preţ bilet: lei

Ora 21:00    Spectacol de dans: DESRIVES / ÎN DERIVĂ (60’) – Ballet Actuel (FRA)

PIAŢA MARE – Scenă

Ora 21:00    Concert: Smiley (1h15') (ROU)

AVRIG – PALATUL BRUKENTHAL

Ora 21:00    SHOW BAROQUE / PARADĂ BAROCĂ (45') – Die Aristokraten (DEU)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: lei

Ora 21:30    Spectacol de teatru: ABSOLUT! (1h30') – regia: Alexandru Dabija – Teatrul ACT (ROU)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) Preţ bilet:  lei

Ora 22:00    Spectacol de teatru: COALITION / COALIŢIA (35') – Trace Theatre (GBR)

PIAŢA MARE

Ora 22:15    Video mapping: iFrank (15')

Ora 22:30    PI-LEAU / TĂRÂMUL APELOR (60') – Close-Act Theatre (NLD)

CAZARMA 90

Ora 23:45    Spectacol de artificii

 
 
 
Oldal teteje